Holter EKG

Holter EKG

jest badaniem, które ma na celu monitorowanie rytmu serca przez cała dobę. Pacjent ma podłączone elektrody rejestrujące czynność elektryczną serca a wyniki zapisywane są na specjalnym aparacie.  Wskazaniem do takiego badania jest przede wszystkim podejrzenie zaburzeń rytmu serca.


Przygotowanie do badania.

Przed założeniem holtera należy zadbać, aby skóra klatki piersiowej była czysta i nie posmarowana żadnymi kremami. U mężczyzn z obfitym owłosieniem klatki piersiowej wskazane jest zgolenie owłosienia przed badaniem.


Przebieg badania.

Na klatce piersiowej umieszcza się elektrody, które muszą być bardzo dobrze przyklejone, ponieważ muszą utrzymać się nawet do kilku dni. Odklejenie elektrody zniekształci i zafałszuje wynik badania. 

Nie wolno zdejmować elektrod, ani odpinać rejestratora. W czasie trwania badania należy unikać wysiłków większych niż zazwyczaj, należy zachowywać się jak co dzień. Jedynej czynności, której wykonywać nie można jest kąpiel, gdyż zmoczone elektrody odpadną a urządzenie zepsuje się. 

Zaleca się zapisywanie dolegliwości, które pojawiły się podczas prowadzenia zapisu wraz z dokładnym czasem ich wystąpienia, oraz adnotacją co to za objawy (kołatanie serca, duszność, ból w klatce piersiowej, etc) Umożliwi to dopasowanie objawu do konkretnego fragmentu zapisu.