Badanie EKG

Ekg jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które wykonywane jest w celu oceny pracy serca i wykrycia ewentualnych jej zaburzeń.

W badaniu EKG elektrody umieszczone na klatce piersiowej pacjenta i na kończynach zbierają z powierzchni ciała informacje o elektrycznej pracy serca. Dane uzyskiwane są z dwóch elektrod, pomiędzy którymi występuje różnica napięcia i następnie zapisywane na taśmie papieru do EKG. 

Przygotowanie do badania.

Do wykonania badania EKG nie jest konieczne specjalne przygotowywanie pacjenta. Jeśli pacjent przyjmuje leki, przed wykonaniem badania należy poinformować o tym lekarza. Jeśli pacjent ma bujne owłosienie klatki piersiowej, należy zgolić je przed badaniem, ponieważ włosy utrudniają przewodzenie prądu z elektrod.

Przed wykonaniem badania należy odpocząć przynajmniej 5 minut (np. po wejściu po schodach), ponieważ przyspieszona akcja serca może wpłynąć na wynik badania. Nie ma ograniczeń co do spożywania pokarmów i napojów przed wykonaniem badania, jednak na krótko przed badaniem nie należy przyjmować zimnych napojów, ponieważ mogą wpłynąć na wynik badania.


Przebieg badania.

Całe badanie trwa krótko, około 5 minut łącznie z przymocowaniem elektrod. Badanie jest przeprowadzane u pacjenta, który leży płasko na plecach z rękami położonymi wzdłuż ciała. Następnie nakleja się 6 elektrod na klatce piersiowej i przyczepia 4 klipsy-elektrody na nadgarstkach i kostkach nóg. Każda elektroda ma ściśle przypisane miejsce, w którym powinna być umieszczona. Klipsy zakładane są na nadgarstkach, czerwony na prawym, a żółty na lewym oraz na kostkach nóg, na prawej czarny, a na lewej zielony. Czarna elektroda stanowi uziemienie. 

Następnie przeprowadzane jest badanie przy pomocy aparatu EKG. Podczas badania prąd z elektrod przepływa przez ciało pacjenta. Ważne jest, by podczas badania nie mówić i nie poruszać się, aby nie zniekształcić wyniku badania. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a pacjent nie odczuwa dyskomfortu spowodowanego przepływem prądu przez ciało.